Puchar Polski w Wyścigach Równoległych - EEDRS Runda I
lotnisko Biała Podlaska 25-27 maja 2018

II runda OPPWST Bogart Cup

Pierwszy dzień lipca przywitał wszystkich zawodników upalną i słoneczną pogodą. Temperatura powietrza zdecydowanie przekraczała 30 stopni, a asfaltu dochodziła nawet do 50. Tak ekstremalne warunki okazały się testem nie tylko dla maszyn, ale również dla samych zawodników. Każdy skrawek cienia był tego dnia na wagę złota.

Motopark Ułęż gościł tym razem ponad czterdziestu zawodników, z których prawie połowa występowała w kategorii D5 (1600cm3-2000cm3). Jak się okazało potem była to zapowiedź niezwykle wyrównanej walki w tej klasie. Ciekawie przebiegać miała również rywalizacja w D6 (powyżej 2000cm3) gdzie do zawodów zgłoszono między innymi dwa bardzo szybkie Lotusy, doładowaną Honde Integre zespołu JHM oraz BMW 5 w barwach Bogart Racing Team. Teoretycznie najmocniejsza klasa D7 (AWD) zgromadziła tym razem jedynie trzech zawodników. Korzystając z niskiej frekwencji Tomasz Jankowski (370Z BRT) wygrał z przewagą prawie dziesięciu sekund nad Pawłem Borońskim (Pulsar). Niższe klasy zdominowały już tradycyjnie Hondy Civic.

Pomimo żaru lejącego się z nieba, Lap Race przebiegał sprawnie i bez zakłóceń. Kogo by nie zapytać, wszyscy narzekali oczywiście na grzejące się silniki i płynące opony, ale chyba nikt nie oczekiwał, że będzie inaczej w takich warunkach. Nie obyło się bez drobnych incydentów, jak zgubiony wydech czy spalone sprzęgło, ale jak na tak wysokie temperatury i tak awarii było stosunkowo niewiele. Najpoważniejsza przygoda spotkała Piotra Iwańskiego (BMW 5 BRT), który po wypadnięciu na jednej z szykan złamał tylny wahacz i jak sam mówił miał szczęście, że nie wydachował. Nie przeszkodziło mu to w zajęciu czwartego miejsca w klasie D6, gdzie po raz kolejny zwyciężył Karol Kamiński (Lotus) wyprzedzając o dwie sekundy Pawła Widawskiego (Lotus), oraz o pięć i pół sekundy Tomasza Wójcika (ITR JHM).

Klasa D5 padła można powiedzieć tradycyjnie już łupem Łukasza Dolaty (ITR BRT), ale w odróżnieniu od poprzednich rund jego przewaga nad drugim na mecie Łukaszem Kępą (Civic) wynosiła niespełna sekundę, a trzeci Daniel Wielgosz (Lotus) stracił tylko półtorej. Klasę D4 (1400cm3-1600cm3) wygrał Michał Głodowski (Civic) przed Pawłem Żelazo (Civic) oraz Sławkiem Wójcikiem (Civic JHM). W D3 (1100cm-=1400cm3) już drugi raz z rzędu najszybszy okazał się Robert Mazurkiewicz (Seat Arosa) wyprzedzając o niespełna dwie sekundy Konrada Lubowieckiego (Civic).

Około godziny 17.00 do wyścigu Real Race stawiło się dwunastu zawodników. Pomimo zbliżającego się wieczora i nadchodzącej burzy upał wcale nie chciał zelżeć. Wyścig przebiegał bez większych niespodzianek. Już pod koniec pierwszego okrążenia, pomimo startu z ostatniej pozycji na prowadzenie wyszedł Karol Kamiński (Lotus). Trochę więcej czasu na przebicie się do przodu potrzebowali pozostali kierowcy klasy H3 (powyżej 2200cm3). Tomasz Jankowski (370Z BRT) oraz Tomasz Wójcik (ITR JHM) zakończyli wyścig odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji zarówno w klasie jak i w generalce. Więcej emocji dostarczyła rywalizacja w kategorii H2 (1500cm3-2200cm3). Spośród ośmiu startujących w niej zawodników pierwszy w klasie i czwarty w generalce przyjechał Łukasz Dolata (ITR BRT). Jego agresywna jazda nie wszystkim zawodnikom przypadła jednak do gustu, co zaowocowało ostrą wymianą zdań po zakończeniu zawodów. Nie wykluczone, że za nieregulaminowe wyprzedzanie nałożona zostanie na niego kara. Tak czy inaczej na dzień dzisiejszy drugie miejsce w klasie H2 wywalczył Łukasz Kępa (Civic), a na trzecim miejscu zawody ukończył Sławek Wójcik (Civic JHM). Po rozegraniu pierwszego wyścigu zdecydowana większość zawodników narzekała na przegrzewanie silników i problemy z oponami. Większością głosów zdecydowano o odwołaniu drugiego biegu przewidzianego na ten dzień.

Wszystkim zawodnikom i kibicom dziękujemy za liczne przybycie i oczywiście zapraszamy na kolejną rundę, która odbędzie się dwudziestego ósmego lipca również w Motoparku Ułęż. Wielkie słowa uznania oraz podziękowania należą się również sędziom obsługującym naszą imprezę, którzy spędzili cały dzień w palącym słońcu, dbając o bezpieczeństwo zawodników oraz prawidłowy przebieg zawodów.

Zawody streścił: Jędrzej Musialik

Wyniki:
- Klasyfikacja generalna
- Wyniki w grupach
- Real Race