Puchar Polski w Wyścigach Równoległych - EEDRS Runda I
lotnisko Biała Podlaska 25-27 maja 2018

VI runda OPPWST Bogart Cup

Ostatnia w tym roku, szósta i zarazem finałowa runda OPPWST Bogart Cup odbyła się na najlepszym w Polsce w pełni profesjonalnie przygotowanym obiekcie jakim jest Tor Poznań. W odróżnieniu od dobrze znanego większości zawodników Moto Parku Ułęż, start na Poznańskim torze był dla wielu uczestników OPP pierwszym występem na tak szybkim i wymagającym obiekcie. Trzydziestu zawodników którzy stawili się siódmego października do wyścigu na pewno będzie miało co wspominać i o czym opowiadać podczas zimowej wyścigowej przerwy.

lap_6_13_1lap_6_13_2lap_6_13_3

Październikowa pogoda była tego dnia bardzo dla nas łaskawa i warunki z sesji na sesję stawały się coraz lepsze. Przez cały dzień nie spadła ani jedna kropla deszczu a delikatne słońce sprawiło, że nawierzchnia szybko stała się przyczepna i przewidywalna. Sprawna organizacja oraz duża przepustowość poznańskiego toru sprawiły, że każdy z zawodników mógł liczyć na aż sześć pół godzinnych sesji wyścigu Lap Race. Czasu na poznanie obiektu oraz ustanowienie najlepszego czasu okrążenia było aż nadto, a najbardziej zdeterminowani zawodnicy przejechali tego dnia nawet 60 okrążeń czyli grubo ponad 200km.

Wszystkie sesje Lap Race przebiegały sprawnie i bez większych zakłóceń. Nie obyło się bez kilku incydentów jak płonący silnik Mazdy 323 czy poważnie wyglądająca kolizja Marcina z bandą na prostej startowej. Szczęśliwie żaden z zawodników nie odniósł obrażeń i po szybkich interwencjach straży pożarnej tor był natychmiast udostępniony do dalszych jazd. Z upływem czasu nawierzchnia stawała się coraz bardziej przyczepna, a kierowcy coraz bardziej odważniej poczynali sobie w zakrętach. Zdecydowanie najlepiej znający obiekt oraz fantastycznie przygotowany do zawodów zespół Bogart Racing Team zdominował rywalizację w wyścigu Lap Race. Klasę D7 wygrał Tomasz Jankowski (370Z BRT) z przewagą pół sekundy nad Marcinem Ziółkowskim (Evo 6). Trzeci w kategorii 4x4 ukończył Tomasz Boroński (Pulsar). Klasa D6 oraz generalka padła łupem Piotra Iwańskiego (BMW E39 BRT). Zaraz za Iwanem uplasował się dobrze zanany fanom wyścigów na ¼ mili Grzegorz Staszewski (Nissan GTR R43)a trzecie miejsce zajął Piotr Jurczuk (Focus Turbo). Klasę D5 wygrał Łukasz Dolata (ITR BRT), wyprzedzając Marcina Przybyszewskiego (ITR) oraz Artura Gaścia (Civic). Klasę D4 wygrał Michał Głodowski (Civic) przed Przemysławem Żelazo (Civic) oraz Sławomirem Wójcikiem (Civic Coupe).

lap_6_13_4lap_6_13_5lap_6_13_6

Wyścig Real Race należał z pewnością do najbardziej emocjonujących w tym sezonie. Na starcie zjawiła się stawka trzynastu śmiałków startujących w dwóch klasach. Zgodnie z regulaminem RR start odbył się w odwróconej kolejności z sesji LR co zawsze jest gwarancją dużej liczby wyprzedzeń i ostrej walki. Szybkie samochody klasy H3 (powyżej 2200cm3) startujące z końca stawki naciskały mocno i przez pierwsze dwa okrążenia stawka tasowała się nieustannie. Startujący z ostatniej pozycji Piotr Iwański (Bmw E39 BRT) serią odważnych manewrów wyszedł na prowadzenie już w połowie drugiego kółka i dowiózł zwycięstwo do mety. Tuż za nim wyścig ukończył Tomasz Jankowski (370Z BRT) a najniższe miejsce na podium po stoczeniu zażartej walki z Łukaszem Dolatą (ITR BRT) zajął Piotr Jurczuk (Focus Turbo). W klasie H2 (1500cm3-2200cm3)również nie brakowało emocji. Łukasz Dolata walkę o trzecie miejsce w generalce co prawda przegrał, ale na pocieszenie pozostał mu triumf w kategorii do 2200cm3. Zacięty bój o drugie miejsce w H2 do ostatniego okrążenia toczyli Michał Szaferski (ITR) oraz Kuba Olszewski (Nissan GTI). Ostatecznie Michał znalazł sposób na wyprzedzenie przeciwnika i zakończył zawody na piątym miejscu w generalce oraz drugim w swojej klasie. O pechu może mówić Tomasz Boroński (Nissan Pulsar), któremu przytrafiła się awaria auta i pozbawiła go szans na walkę o miejsce na podium.

lap_6_13_7lap_6_13_8lap_6_13_9

Rywalizacja w OPPWST Bogart Cup została zakończona w wielkim stylu. Dziękujemy wszystkim zawodnikom którzy zdecydowali się na występy w naszych zawodach. Mamy nadzieję, że w następnym sezonie również będziemy mogli na Was liczyć a OPP będzie nadal prężnie się rozwijał. 26 października czeka nas jeszcze jeden miły moment. Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich zawodników startujących w OPP oraz kibiców na uroczyste rozdanie nagród połączone z imprezą kończącą sezon do klubu Loft 44 na ulicy Powązkowskiej 44. Do zobaczenia!

Zawody streścił: Jędrzej Musialik