Drewniane stoły — kiedy warto na nie stawiać?

Drewniane stoły — kiedy warto na nie stawiać?

Dom i Ogród

Bez niektórych mebli w domu można się obyć, rezygnując z nich czy to ze względu na koszty, czy mały metraż. Na pewno jednak nie da się funkcjonować bez stołu. W mniejszych przestrzeniach mieszkalnych często wystarcza jeden, który pełni wiele ról, na przykład blatu roboczego, miejsca do spożywania posiłków, a także wykonywania innych czynności, jak odrabianie lekcji, czytanie, praca. Mając zaś jadalnię, można pozwolić sobie na wyposażenie jej w duży mebel. Czy w takich i wielu innych sytuacjach sprawdzą się stoły z drewna? Sprawdź!

Drewno —  materiał, który nie wychodzi z mody

Do wykańczania i aranżacji wnętrz, a także produkcji mebli, wykorzystuje się najróżniejsze materiały, co ma związek także z modą. Śmiało można jednak uznać, że akurat wyroby z drewna nie wychodzą z mody, nie trzeba zatem, nosząc się z zamiarem ich zakupu, zastanawiać się, czy są na topie. Co więcej, pasują nie tylko do typowo klasycznych wnętrz, obecnie modne style aranżacyjne często wykorzystują je w odświeżonej formie. Stoły są tego świetnym przykładem. Z drewna wykonuje się na przykład tak popularne obecnie meble loftowe, ale też skandynawskie, boho, prowansalskie czy rustykalne. Czasem materiał ten jest malowany, w innych przypadkach —  pozostawiany w naturalnej wersji, jedynie wykończony olejem czy woskiem, co zwiększa jego wytrzymałość i podnosi walory wizualne oraz użytkowe. Doskonałym wyborem są także stoły kolonialne, pasujące, wbrew pozorom, nie tylko do wnętrz urządzonych w tym stylu. Ich wielka zaleta to fakt, że wykonywane są z drewna gatunków egzotycznych, jak tek czy palisander, co gwarantuje ich wyjątkowe wybarwienie i walory wizualne. Takie meble to świetny wybór dla osób szukających produktów na lata, ale też pragnących wprowadzić do swych wnętrz odrobinę egzotyki.

Co z walorami użytkowymi?

Osoby zastanawiające się nad takim zakupem mogą zadawać sobie pytanie, czy stół, a więc mebel bardzo intensywnie użytkowany, z drewna będzie łatwy w utrzymaniu, m.in. czystości. Odpowiedź brzmi: sprawdzi się na pewno lepiej niż wiele innych surowców, ponieważ do produkcji wykorzystywane są najwytrzymalsze gatunki drewna, w dodatku litego. Szczególnymi walorami użytkowymi i wytrzymałością odznaczają się właśnie odmiany egzotyczne, gdyż drzewa takie wzrastają w szczególnie wymagającym klimacie. Duże znaczenie dla wygody użytkowania czy czyszczenia ma też wykończenie materiału, dające mu gładkość.