Jak wybierać stoły do poszczególnych pomieszczeń?

Jak wybierać stoły do poszczególnych pomieszczeń?

Dom i Ogród

Dobór mebli do domu czy mieszkania to kwestia, jakiej większość wybierających je osób poświęca wiele czasu i namysłu. Dotyczy to szczególnie tych elementów, które znajdują się w ciągłym użyciu i w związku z tym muszą być idealnie wygodne, ale też mieć wiele innych zalet, jak choćby łatwość utrzymania. W kręgu tym z pewnością znajduje się stół, dowiedz się zatem, jak go dobrać.

Ile stołów potrzeba w domu?

Jeden stół w domu nie zawsze wystarcza, wiele zależy od metrażu przestrzeni mieszkalnej i liczby zajmujących ją osób, ale też ich przyzwyczajeń i trybu życia. Osoby mające mniejsze domy czy mieszkania często jadają posiłki w kuchni i to kuchenny stół jest najważniejszy — poza tym posiadają na przykład niewielki kawowy stolik w salonie. Gdy zaś posiada się jadalnię, inwestuje się w stół jadalniany, a w kuchni, tak samo jak w salonie, wystarczy niewielki stolik —  choć oczywiście te dwa meble znacznie się różnią, a poza tym i to nie zawsze jest regułą. Niektórzy bowiem na co dzień posiłki jadają w kuchni czy salonie, jadalnię rezerwując na specjalne okazje, na przykład większe spotkania rodzinne. Widać zatem, że dobór liczby stołów zależy od potrzeb, z czym też wiąże się pożądana wielkość tych mebli czy ich wygląd. Stół w jadalni zwykle jest największy, bo też pomieszczenie to przeznaczone jest tylko do spożywania posiłków, nie trzeba zatem ograniczać się z wielkością blatu. Nie potrzebując zaś dużego mebla do jedzenia w salonie, można postawić na typowy element dekoracyjny, na przykład w finezyjnym kształcie i z wybranych materiałów, jak szkło. Oczywiście dobór wyglądu, surowca, a nawet kształtu produktu, jak i stołów umieszczanych w innych pomieszczeniach, zależy do stylu aranżacji.

Jaki materiał?

Obecnie w modzie i w sprzedaży są stoły z najróżniejszych materiałów, nawet metalu czy tworzyw sztucznych —  do wnętrz futurystycznych bądź w stylu art deco. Większość osób jednak stawia na o wiele bardziej zachowawcze rozwiązania. Jak było wspomniane, w salonach często znajdują się stoliki ze szklanymi blatami. W przypadku stołów do spożywania posiłków zaś, czy to do salonu, jadalni, czy kuchni, najlepiej sprawdzi się klasyczne drewno, tym bardziej że można je wpasować w praktycznie każdy styl. Kto chce, może postawić na mebel w całości wykonany z drewna, na przykład w stylu kolonialnym, a stawiając na loft, można wybrać połączenie drewna z metalem.