Jakie właściwości mają pończochy przeciwzakrzepowe?

Jakie właściwości mają pończochy przeciwzakrzepowe?

Uroda i Zdrowie

Pacjenci, którzy zmagają się z niewydolnością lub zakrzepicą żylną, mogą w celach profilaktycznych oraz leczniczych stosować specjalne produkty uciskowe poprawiające krążenie. Wskazane jest zakładanie pończoch ortopedycznych przed, w trakcie oraz tuż po zabiegach operacyjnych dolnych kończyn. Sprawdź, jaki model oraz rozmiar wybrać, a także gdzie najlepiej zamówić pończochę przeciwzakrzepową.

Czym jest pończocha uciskowa?

Osoby pozostające przez dłuższy czas w bezruchu (z powodu m.in. przebytych chorób, kontuzji czy zabiegów) mogą być narażone na zastoje żylne, które z kolei w przypadku braku wsparcia medycznego prowadzą do zakrzepicy. Taki stan jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Wskazane są więc działania profilaktyczne polegające na m.in. zastosowaniu produktów przeciwzakrzepowych. Specjalne pończochy ograniczają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia poprzez wsparcie prawidłowego funkcjonowania pompy mięśniowej. Wyrób medyczny ma największy ucisk w okolicy kostki. Z kolei im wyżej, tym mniej odczuwalny jest nacisk przez pacjenta. Tego typu rozwiązanie przede wszystkim usprawnia przepływ krwi do serca i wpływa na wzrost ciśnienia, eliminując zastoje czy obrzęki.

Jak dobrać rozmiar pończoch przeciwzakrzepowych? 

Wybór rozmiaru jest tak naprawdę kluczowy dla prawidłowego działania terapeutycznego. Przed zakupem należy więc dokonać właściwych pomiarów, mierząc przede wszystkim długość i obwód nogi w połowie uda, łydki w najszerszym miejscu oraz nad kostką w najwęższym miejscu. Podczas zakupu ważne są również waga i wzrost pacjenta.

Poza rozmiarem istotny jest także dobór siły nacisku z uwzględnieniem stanu pacjenta. Producenci najczęściej proponują pończochy przeciwzakrzepowe o takich parametrach jak:

  • 8-11 lub 10-15 mmHg (klasa A profilaktyczna),
  • 18-23 mmHg 1 klasy ucisku,
  • 25-32 mmHg 2 klasy,
  • 34-46 mmHg 3 klasy.

Gdzie kupić medyczne produkty uciskowe?

Osoby szukające tego typu wyrobów powinny sugerować się przede wszystkim jakością wykonania oraz działaniem antybakteryjnym. Zamówione pończochy muzą spełniać odgórnie obowiązujące normy dotyczące wyrobów medycznych. Najlepiej skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym lub zwrócić się o pomoc do pracowników sklepów medycznych. Oczywiście największy wybór tego typu artykułów można znaleźć w internecie.