Kiedy stosować pończochy przeciwzakrzepowe?

Kiedy stosować pończochy przeciwzakrzepowe?

Uroda i Zdrowie

W przypadku osób narażonych na choroby układu krążenia, w tym m.in. pacjentów pozostających w pozycji leżącej przez długi czas, zaleca się stosowanie medycznych wyrobów uciskowych. Najważniejsze, aby tego typu produkt był odpowiednio dopasowany pod względem rozmiaru oraz siły ucisku (klasa A profilaktyczna lub lecznicza I, II i III). Sprawdź, czym kierować się przy zakupie pończoch ortopedycznych.

Jakie są podstawowe właściwości pończochy uciskowej?

Kompresjoterapia to bezinwazyjna metoda leczenia żylaków i chorób układu limfatycznego, która w wyniku odpowiedniego ucisku wpływa na obieg krwi od stopy aż do serca oraz ciśnienie chorej kończyny lub kończyn. Wszystko to przyczynia się do lepszej pracy pompy mięśniowej i zastawek. Terapia uciskowa może być stosowana profilaktycznie, jednak najczęściej pończochy przeciwzakrzepowe są zalecane przed, w trakcie oraz po przeprowadzonych zabiegach. Pacjenci mogą zdecydować się zarówno na prywatny zakup, jak i skorzystać z opcji refundacji (do 70% wartości produktu ortopedycznego przy spełnieniu określonych warunków). 

Jak zakładać produkty uciskowe?

Tego rodzaju wyroby należy wkładać na nogi z samego rana, gdy kończyny nie są jeszcze zbyt opuchnięte. Wcześniej warto nałożyć krem o działaniu nawilżającym i regeneracyjnym. Z kolei, jeśli chodzi o zdejmowanie pończoch kompresyjnych, to najlepiej wykonać tę czynność wieczorem, nie jest bowiem wskazane spanie w produktach uciskowych. Ważne też, aby pamiętać o wymianie artykułu co kilka miesięcy w celu podtrzymania prawidłowego działania terapeutycznego. Pończochy przy codziennym stosowaniu oczywiście ulegają zużyciu i tracą swoje najważniejsze właściwości. 

Odgórnie można wyróżnić kilka klas kompresji (choć producenci stosują często nieco odmienne skale), tj.:

  • 18-21 mmHg,
  • 23-32 mmHg,
  • 34-46 mmHg,
  • od 49 mmHg.

Pończochy przeciwzakrzepowe — czym kierować się podczas wyboru?

Osoby, u których zalecane jest noszenie produktów uciskowych, powinny postawić na znanych producentów, cieszących się dobrymi opiniami. Wybrane pończochy muszą spełniać wymogi europejskie dotyczące jakości materiału czy właściwości antybakteryjnych. Oczywiście kluczowe jest właściwe dopasowanie rozmiaru wyrobu, a także klasy ucisku (w zależności od rodzaju choroby). Największy wybór tego typu artykułów można znaleźć w sklepach online.