Transport na Ukrainę – co warto wiedzieć?

Biznes i Finanse

Za południowo-wschodnią granicą Polski znajduje się jeden z ciekawszych rynków dla rodzimych firm. Ukraina to około 50-milionowa populacja, więc możliwości sprzedaży różnych towarów w tym kraju są ogromne. Aby jednak produkty dotarły na miejsce, potrzeba odpowiedniego transportu. O czym należy pamiętać, organizując go? Sprawdź!

Odpowiednie zezwolenia i dokumentacja

W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o formalnościach. Jako że kraj ten nie jest związany z Polską bliższymi relacjami handlowymi, procedury są znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku np. przewozu towarów do Niemiec. Potrzeba będzie więc stosownej faktury, świadectwa przewozowego, a także określonych zezwoleń – zarówno na transport, jak i załadunek lub rozładunek. Dokumenty muszą być również odpowiednio wypełnione – najmniejszy błąd może mocno wydłużyć całą procedurę.

Dodatkowe ubezpieczenia mogą być przydatne

W przypadku Ukrainy, szczególnie po 24 lutego 2022 roku, bardzo istotne jest, aby zadbać o odpowiednie ubezpieczenia. Nie chodzi nawet o sytuację w kraju, szczególnie w pobliżu obszarów działań wojennych i na wschodzie, w okolicach bezprawnie proklamowanych republik. Wielu ubezpieczycieli bowiem świadczy usługi stworzone specjalnie z myślą o firmach, które eksportują swoje produkty na wschód, poza UE.

Sprawdzony partner to podstawa

Organizując transport na Ukrainę, warto postawić też na spedytora mającego w tych zadaniach doświadczenie. Znajomość przepisów, procedur związanych z takim przewozem i specyfiki samego państwa to ważny atut. Dobry partner nie tylko zna odpowiednie szlaki, pozwalające szybko i bezpiecznie dotrzeć na miejsce, ale i dysponuje flotą umożliwiającą przewiezienie najróżniejszych towarów – zarówno drobnicowych, jak i ponadgabarytowych.

Wysyłaj bezpiecznie transporty na Ukrainę

Wiele firm podkreśla, że Ukraina to niesamowicie chłonny rynek, gdzie chętnie kupowane są m.in. produkty z Polski. Sięgają po nie indywidualni konsumenci i tamtejsze przedsiębiorstwa. Wchodząc do tego kraju ze swoimi towarami, można realnie zarobić! Pamiętaj tylko, by odpowiednio zorganizować przewóz – powierz go doświadczonym specjalistom.